[REHBER] Fivem Nedir ?

S3XPER

RPTR Üyesi
Merhaba RPTurkiye.com forum kullanıcıları ?
Fivem Nedir ile alakalı bir kaç araştırma yapmak istedim

GTA 5'in roleplay tabanlı sunucularında çevrimiçi oynayabilmenizi sağlayan bir deneyim türüdür.

Rp Nedir ?
Açılımı RolePlay Olan Bu Kelime Türkçeleştirilmiş Hali Rol Yapma'dır.FiveM'le Bir Sunucuya Bağlanıyorsunuz Ve Önünüze Karakter Oluşturma Ekranı Geliyor Sunucuda (Kurallar Çerçevesince) İstediğiniz Şekilde Karakter Oluşturabilirsiniz.Karakter Oluşumundan Sonra İş Tamamen Size Kalıyor Oyun İçinde Real Hayatta Birebir Nasıl Diyaloglar Kuruyorsanız(Bu Oyunda Daha Samimi Ve Eğlenceli Hale Geliyor)Oyunda Da Bu Şekilde Başlıyorsunuz Oluşturduğunuz Karakterin Kısaca Hayatını Canlandırıyorsunuz Buna En Büyük Etken Diğer Oyuncuların Yaptığı Roller Sizin Karakter Hayatınıza Etki Ediyor Ve Bu Senaryolar Çok Zevk Veren Seviyelere Ulaşabiliyor.
Oyunda Rp Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Çok Husus Var

Whitelist Nedir ?
Whitelist (Beyaz Liste) Dediğimiz Olay Serverların Kendilerine Ait Discord Sunucuları Bulunmakta Discord Sunucusundan Belirlenen Bölümdeki Formu Doldurarak Whitelist Başvurusu Yapabiliyorsunuz.Eğer Kabul Edilir İse Başvuru Yaptığınız Server'a Girebilirsiniz.Whitelist İstemeyen Serverlarda Mevcut.

Fail Rp ?
Oyun İçinde RolePlay Yaparken Örnek Veriyorum Aksanlı Konuşuyorsunuz Ve Ufak Birşeye Siniriniz Bozuldu Standart Konuşur Gibi Role Daldınız Buna Fail Rp Denir Oyuncular Tarafından Şikayetiniz Gelir İse Adminler Size Yaptırımlar Uygulayabilir.

MetaGaming ?
Oyunda 2 Çete Birbiriyle Savaş Halinde Ve Çetelerden Biri Yayında Öbür Çete O Yayını İzleyip Onların Planlarını Bilerek RolePlay Yapmaya Devam Ederse Yani RolePlay Dışı Duyduğu Bilgileri Oyunda Kullanır İse Buna MetaGaming Denir.

Non RP ?
Spor Bir Araç-Motor Dağda Bayırda Gidemez Giderse Non Rp Driving Yapmış Olur.Sadece SUV Tarzı Bir Araç Yani 4x4 Off-Road Araçlar Dağda Bayırda Gidebilir.

Fear RP ?
Fear Rp Gerçek Hayatta Siz 10 Kişiye 1 Kişi Dalamazsınız Veya 10 Kişinin Elinde Silah Var Sizde Silah Çıkarıp Sıkamazsınız Aynısıda Oyunda Geçerli Oyunda Karakterinizin Üstünde Taramalı Tüfek Olduğu Aranmadığınız Sürece Gözükmez Mesela Onu Tab Basıp Direk Çekemezsiniz Arabaya Binersiniz Elinizde Ağır Silah Alarak İnerek Rolünü Yapmanız Gerekir Bunu Yapmazsanız Fear Rp-Fail Rp Dönüşür.

daha öncesinde pek oynama şansım olmadı ondan internet üzerinden size araştırabildiklerimi yazmak istedim ilerleyen zamanlarda oyuna nasıl giriş yapabileceğinizi yada nasıl server kurabileceğinizi detaylı bir şekilde konuyu güncellerim . iyi günler dilerim ;)
 
   
   
Son düzenleme:
   
Üst